joi, 1 ianuarie 2015

Proiect didactic






Suverani și supuși

Pentru că erau stăpâni ai pământurilor,suveranii din Orientul antic aveau putere absolută.Acest mod de exercitare a puterii poarta  numele de despotism oriental.
          Atribuțiile suveranului erau:
§  Era în fruntea statului
§  Comandant al armatei
§  Atributii religioase
Cultul regal-era cinstit regele ca un adevărat zeu, puterea acestuia era considerată de origine divină
După moarte monarhii erau depuși în morminte monumentale-temple,apoi piramide egiptene.
 Cea mai mare piramidă aparține faraonului Keops (Hufu -sec.XXVI î.Hr.), este una din Cele 7 minuni ale lumii antice;apoi 2 mai mici  Kefren(Halfa) și Mikerinos(Menkaura).  



Piramidele egiptene.cea din mijloc ,cea mai mare aparține lui Keops,apoi cele 2 mai mici aparțin lui Mikerinos și Kefren


 Ceilalți locuitori ai statului(nobili,oameni de rând,sclavi) erau considerați supuși ai monarhului, trebuiau sa îndeplinească orice dorință a acestuia.

 

Cele mai puternice mișcări sociale, la care s-au asociat și sclavii, au fost răscoalele din Egipt și China, datorită situației grele și datorită dărilor la care au fost supuși. Aceste mișcări au fost înăbușite cu mare greutate.
 
Cadavrele faraonilor, îmbălsămate printr-o tehnică specială în fâșii de pânză,erau transformate în mumii.
 


PROIECT DIDACTIC
Şcoala: Liceul Teoretic Special Iris
Profesor: Oprescu-Negoițescu Maria
Data: 25.11.2014
Clasa: 5 A
Aria curriculară:Om si Societate
Disciplina:Istorie
Unitatea de învăţare: Orientul Antic
Lecţia: Suverani și supuși
Tipul lecţiei : Mixtă
Timp: 45 min
Competențe generale:
1. Utilizarea eficientă a comunicării şi a limbajului de specialitate.
.
3. Aplicarea principiilor şi a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice.
Competențe specifice: 
1. 1. Utilizarea termenilor specifici cronologiei, Preistoriei şi epocii antice, în diferite situaţii decomunicare scrisă sau orală
3.1. Identificarea şi clasificarea surselor istorice
Obiective operaționale:
O1. Să explice termenul de despotism oriental
O2. Să precizeze categoriile de supuși
O3 . Să identifice cauzele mișcărilor sociale.
Metode şi procedee didactice:  Conversația, Explicația, Power Point.
Mijloace de învăţământ: Video Proiector, Laptop, Manual, Fișe,Harta.
Bibliografie:
1.„Istoria culturii și civilizației”-Ovidiu Drîmba,Ed.Științifică și Enciclopedică, București, 1984
2.„Istoria Orientului Antic”-V.I.Avdiev ,Ed.de Stat,București, 1951


Etapele lecţiei
Timp
Ob. op.

Conţinutul lecţiei
Strategia didactică
Observaţii
Metode
Mijloace
Forme de organizare
C
G
I
Moment organizatoric
2 min

  • Efectuarea prezenţei
·         Pregătirea mijloacelor de învăţământ
Conversația
Catalog, fișe
D



Reactualizarea cunoştinţelor anterioare
7 min

Mari regate și imperii
Conversația, Explicația
Fisă de lucru 1


D

Anunţarea lecţiei noi
2 min

Suverani și supuși
Conversația
Tablă, cariocă
X



Predarea noului conținut
23min
O1




























































O2
  Pentru că erau stăpâni ai pământurilor,suveranii din Orientul antic aveau putere absolută.Acest mod de exercitare a puterii poarta  numele de despotism oriental.
          Atribuțiile suveranului erau:
§  Era în fruntea statului
§  Comandant al armatei
§  Atributii religioase
Cultul regal-era cinstit regele ca un adevărat zeu, puterea acestuia era considerată de origine divină
După moarte monarhii erau depuși în morminte monumentale-temple,apoi piramide egiptene.
 Cea mai mare piramidă aparține faraonului Keops (Hufu -sec.XXVI î.Hr.), este una din Cele 7 minuni ale lumii antice;apoi 2 mai mici  Kefren(Halfa) și Mikerinos(Menkaura).  
Ceilalți locuitori ai statului(nobili,oameni de rând,sclavi) erau considerați supuși ai monarhului, trebuiau sa îndeplinească orice dorință a acestuia.
Cele mai puternice mișcări sociale, la care s-au asociat și sclavii, au fost răscoalele din Egipt și China, datorită situației grele și datorită dărilor la care au fost supuși. Aceste mișcări au fost înăbușite cu mare greutate.

Power Point

Explicația   
Video proiector



















Filmuleț



Harta 
D



Obținerea performanțelor și asigurarea feedback-ului
8 min

O3

Conversația
Fișa 2
D



Încheierea activității
3 min

Aprecieri individuale
Conversația



x





























PROIECT DIDACTIC
Şcoala: Liceul Teoretic Special Iris
Profesor: Oprescu-Negoițescu Maria
Data:28.11.2014
Clasa: VI A
Aria curriculară:Om si Societate
Disciplina:Istorie
Unitatea de învăţare: Biserica în Evul Mediu
Lecţia: Marea schismă a bisericii creștine
Tipul lecţiei : Mixtă
Timp: 45 min
Competențe generale:
1.Utilizarea vocabularului și a informației în comunicarea scrisă sau orală
3. Aplicarea principiilor şi a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice
Competențe specifice: 
1.1. Utilizarea termenilor istorici specifici Evului Mediu în diferite situaţii de comunicare scrisă sau orală
3.1. Localizarea în timp şi în spaţiu a faptelor istorice din Evul Mediu, pe baza surselor istorice
3.3. Compararea informaţiilor din surse istorice referitoare la un aspect al civilizaţiilor medievale, în vederea stabilirii unor asemănări şi a unor deosebiri
Obiective operaționale:
O1. Să identifice cauzele apariției Marei Schisme
O2. Să precizeze ordinele călugărești
O3 . Să explice termenul de erezie
Metode şi procedee didactice:  Conversația, Explicația, Power Point,Expunerea,Învățarea prin descoperire,Ciorchinele
Mijloace de învăţământ: Video Proiector, Laptop, Manual, Fișe,Hartă.
Bibliografie:
1.
GUILAINE Jean
-Istoria universală
2.Drîmba Ovidiu-Istoria  culturii și civilizației
3.Lancon Bertrand-Constantin cel Mare 




Etapele lecţiei
Timp
Ob. op.

Conţinutul lecţiei
Strategia didactică
Observaţii
Metode
Mijloace
Forme de organizare
C
G
I
Moment organizatoric
2 min

  • Efectuarea prezenţei
·         Pregătirea mijloacelor de învăţământ
Conversația
Catalog, fișa
D



Reactualizarea cunoştinţelor anterioare
7 min

Societatea orientală în Evul Mediu
Conversația, Explicația
Fisă de lucru 1


D

Anunţarea lecţiei noi
2 min

Marea schismă a bisericii creștine
Conversația
Tablă, cariocă
X



Predarea noului conținut
23min
O1





























































































O
2




O3
-          Schismă=sciziune în interiorul  unei Biserici; refuzul de a se supune unei conduceri oficiale
-               Cauze
-          1.Politice
-          Destrămarea Imperiului Roman în 395. Biserica a urmat şi ea calea separării.
          IMPERIUL ROMAN DE APUS (capitala la Roma; stat de limbă latină)
          Biserica din apus –condusă de episcopul Romei-Papa
          IMPERIUL ROMAN DE RĂSĂRIT (capitala la Constantinopol; stat de limbă greacă
          Biserica din răsărit-condusă de Patriarhul Constantinopolului
2.Religioase:
          Biserica Romei, condusă de Papă, era independentă şi s-a transformat într-o mare putere spirituală, economică şi politică. 
          Biserica creştină din răsărit, condusă de Patriarh, se afla sub autoritatea împăratului Bizanţului.
           Cauza principală a divergenţelor dintre cele două biserici o reprezintă pretenţia fiecăreia la supremaţia universală
          Consecințe
În  anul 1054 s-a realizat separarea religioasă a Europei creştine:
Ò  apusul – catolic condus de Papa-Leon al IX-lea-sediul la Roma(Vatican)-
Ò  răsăritul – ortodox condus de Patriarh-Mihail I sediul  la Constantinopol
Ò  Deținătorii de funcții înalte în ierarhia Bisericii făceau parte din clasa nobililor(papii,episcopii) 
Ei duceau o viață de petreceri și lux
Ò  Numirea în funcțiile ecleziastice se făceau prin cumpărarea funcțiilor-simonie
Din aceste cauze au avut loc mișcări de reformă ce urmărea reașezarea fundamentelor credinței și simplitatea vieții prelaților
S-au înfiițat ordinele călugărești: cistercian, dominican,franciscan-promovau o viața bazată pe pietate(credință în Dumnezeu), supunere și sărăcie
  Nemulțumirea omenilor săraci față de abuzurile și modul de viață al prelaților, ca și convingerea lor că pot găsi simplitatea primilor creștini au dus la apariția unor credințe care se abăteau de la conținutul oficial al dogmei creștine-erezii
Power Point

Explicaț ia














































Învățarea prin descoperire    
Video proiector
Manual  





Harta










































Manual
D



Obținerea performanțelor și asigurarea feedback-ului
8 min


Ciorchinele
Tabla
D



Încheierea activității
3 min

Aprecieri individuale
Conversația



x


Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu